Civil Társaságok

Mi is a civil társaság?

  • Egyszerű civil szervezeti forma
  • Természetes személyek, - legalább két fő - hozhatják létre
  • nem gazdasági érdekű közös céljaik megvalósítására, közösségi célú tevékenységük összehangolására
  • vagyoni hozzájárulás nélkül is létrehozható
  • a polgári jogi társaságra vonatkozó szabályokat kell rá alkalmazni (azzal az eltéréssel, hogy az ügyvitelre kijelölt tag kivételével a tagságot bármely tag azonnali hatállyal felmondhatja)
  • a civil társaság nem jogi személy
  • a társaság létrehozása nem igényel bírósági, vagy hatósági bejegyzést, regisztrációt.

Melyek a polgári jogi társaságra vonatkozó fő szabályok, amit a civil társaságra is alkalmazni kell?

A civil társaságra a polgári jogi társaságra vonatkozó szabályokat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a társaságot a társasági szerződésben ügyvitelre kijelölt tag kivételével bármely tag azonnali hatállyal indokolás nélkül felmondhatja, a tag halála, illetve felmondása esetén a társaság pedig csak akkor szűnik meg, ha ezáltal a tagok száma egy főre csökken.

A polgári jogi társaság (pjt) gazdasági cél érdekében jön létre. Ennek mintájára hozható létre a civil társaság, amely nem gazdasági cél érdekében alapítható. A civil társaság nem jogi személy. A társaság létrehozása nem igényel bírósági, vagy hatósági bejegyzést, regisztrációt. Az alapító tagok egy társasági szerződésben megjelölik a célokat, az együttműködés formáját, a társaság szervezetét és képviseletét. Nincs formai kényszer, a szerződés meglehetősen szabadon alakítható. Az elvárás csak annyi, hogy a társaság célja ne gazdasági cél legyen, és legyen egy ügyvivő tag. Már két fő elegendő a társasághoz. A jogi személyiség hiányából következően a tagok vagyoni felelőssége egyetemleges.

Pontokba szedve a pjt-t:

  • két személy alapíthatja
  • kötelező a személyes közreműködés kivéve jogi személy tag esetén
  • közös gazdasági cél, közös vagyoni hozzájárulás
  • szerzett dolog közös tulajdon; közös tulajdon szabályai alapján használható
  • évenkénti elszámolás
  • minden tag jogosult az ügyvitelre
  • harmadik személy felé egyetemleges vagyoni felelősség

A társaság megszűnik:

a) ha célját megvalósította vagy a cél megvalósítása többé nem lehetséges;
b) ha eltelt a határidő, amelyre alakult, kivéve, ha a tagok a társaságot tovább folytatják;
c) valamely tagjának halálával, illetőleg jogutód nélküli megszűnésével, rendes felmondással, kivéve, ha a tagok a társaságot tovább folytatják;
d) azonnali hatályú felmondással;
e) a társaság közös elhatározással való megszüntetésével;
f) ha a tagok száma egyre csökken.


Alakuljanak meg a normális Magyarországot akaró emberek aktív kis körei!

Hogyan csináljuk?

A Normális Magyarországért Mozgalom tagjainak közreműködésével alakuljanak meg a helyi civil társaságok, amelyek a mozgalom helyi szervezetei. A mozgalom operatív vezetésének munkájában egy szavazati joggal rendelkező képviselőjük (delegáltjuk) vesz részt. A megalakuló civil társaságok, a mozgalom céljainak megfelelően, a helyi közélet legaktívabb közösségei lesznek. 

Jelenleg az alábbi településeken alakultak meg a civil társaságok:

Amennyiben céljainkkal egyetértesz,

és saját lakóhelyeden kész vagy egy helyi civil társaság létrehozására,

vagy csatlakoznál ahhoz, akkor jelezzed felénk, hogy segíthessünk!

Mit kell tenned?

Amennyiben elhatároztad, hogy a mozgalom tagjaként helyben megszervezed a baráti körödet, és létrehoztok egy helyi civil közösséget, társaságot azért, hogy a közösségépítő tevékenységetek szervezett legyen, az alábbi lépéseket kell megtenned.

  • Felkéred barátaidat, ismerőseidet, hogy vegyenek részt a település közéletének formálásában. (már ketten is megalakíthatjátok a társaságot)
  • Átbeszélitek az adott település közösségi életével kapcsolatos elképzeléseiteket, és az alábbi linken elérhető "minta" társasági szerződésnek a saját településetekre formálása után aláírjátok a szerződést, mint alapító tagok. Ennek megtörténtét követően a társaság nem jogi személy szervezetként, de hivatalos formában járhat el, működhet, és a megválasztott vezető hivatalosan képviseli.
  • Az aláírt szerződést, a tagjegyzékkel együtt őrizni kell. Az alapítást követően csatlakozó rendes, vagy pártoló tagok kötelesek csatlakozó nyilatkozatot kitölteni az adataikkal, melyet az alapítói szerződés mellékleteként szintén szigorúan őrizni kell. A csatlakozó nyilatkozat az alábbi linken letölthető!

A Normális Magyarországért Mozgalom nem kívánja egyetlen civil kezdeményezéstől sem, hogy feladja saját identitását, függetlenségét. Nem kívánunk szövetséggé alakulni. Nem kívánunk a civil szervezetek, és a közéletre nyitott polgárok egyetlen lehetséges gyűjtő szervezete lenni! Természetes örömmel vesszük, ha a tagjaink, a céljainkkal egyetértő polgárok által megalakított helyi társaságok részt akarnak venni a mozgalom operatív vezetésében, és bejelentkeznek, amikor megalakították a helyi társaságot. Ebben az esetben a társaság tagjai által megválasztott vezető képviseli az adott helyi társaságot a mozgalom operatív munkájában. A vezető, megválasztását követően a társaság az alábbi linken elérhető nyilatkozattal jelzi, hogy részt kíván venni a mozgalom operatív munkájában.

A Normális Magyarországért Mozgalom minden párt, civil szervezet és mozgalom, valamint minden normális országot építeni akaró polgár önállóságát, függetlenségét tiszteletben tartja. Nem akarunk egyetlen gyűjtő szervezetté válni, de meggyőződésünk, hogy csak szigorú, szabályok, és a demokratikus önkormányzatiság elveire épülő, fórum jellegű együttműködésbe tömörült, egységes fellépés vezethet oda, hogy Magyarország normális, európai ország maradhat.  Rendkívül fontosnak tartjuk a civil összefogást, de a fórum jellegű együttműködésben, valamint a civil szervezetekben folyó tevékenységben még véletlenül sem zárjuk ki a pártokkal, és azok tagjaival való közös tevékenységet, együttműködést. Meggyőződésünk, hogy a polgári demokráciákban a pártok a népképviselet eszközei, de tudatában vagyunk annak is, hogy a pártokra mi polgárok, és a közéletre nyitott, legaktívabb polgárok által működtetett civil szervezetek gyakorolhatnak hatást. Természetesen, mint civil szervezet, vagy egy nagy civil együttműködés részesei nem erőltetjük az együttműködést azokkal a pártokkal, amelyek vezetése nem ismeri fel azt a tényt, hogy erős beágyazottság, valamint aktív tagság nélkül a pártmunkának semmi értelme nincsen. A rendkívül fontos civil-civil együttműködésben minden olyan civil szerveződéssel együttműködésre törekszünk egy fórum jellegű platformon.

Mi azt valljuk, hogy csak szervezett polgárok lehetnek hatással a pártokra, és az ország jövőjére. Nem vezérekre, és nem facebook lájkolókra van szükség a normális ország építéséhez, hanem kézzelfogható, környezetükért és az országért tenni akaró, aktív polgárokra.


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el