Miért csatlakozzunk az Európai Ügyészségehez?
Mit kéne tudnunk az Európai Ügyészségről?
2017. június 8-án 20 uniós tagállam politikai megállapodást ért el egy új Európai Ügyészség (EPPO) létrehozásáról a megerősített együttműködés keretében. A megerősített együttműködés keretében az EPPO létrehozásáról szóló 2017/399 / EU tanácsi rendeletet a Belügyminiszteri Tanács fogadta el 2017. október 12-én, és 2017. november 20-án lépett hatályba.
Az EPPO az Európai Unió független és decentralizált ügyészsége lesz, amelynek feladata az uniós költségvetéssel szembeni bűncselekmények - például csalás, korrupció vagy súlyos határokon átnyúló HÉA-csalás - kivizsgálása, üldözése és kivizsgálása.
A MAGYAR ÁLLÁSPONT
(Ami természetesen csúsztatásokkal terhelt, mint minden kormányzati propaganda!)
2017. december 8-án Trócsányi László Brüsszelben kijelentette, hogy több ország mellett Magyarország sem támogatja az Európai Unió pénzügyi érdekeit sértő csalások ellen büntetőjogi eszközökkel folytatott küzdelemről szóló irányelvjavaslatot (PIF), valamint az európai ügyészség (EPPO) létrehozásáról szóló tervezetet.
Azonban a "több ország" csak Svédországot és Lengyelországot jelenti, mert az EU-szerződéseknek megfelelően Dánia, az Egyesült Királyság és Írország nem vesz részt teljes mértékben egyes igazság- és belügyi intézkedések végrehajtásában, illetve részvételüket bizonyos feltételekhez kötik.
Trócsányi László is elismerte, hogy az unió pénzügyi érdekeit érintő csalások elleni küzdelemről szóló irányelvjavaslat lehetővé teszi, hogy a súlyos, határokon átnyúló áfa-csalás eseteiben a vádhatósági eljárás lefolytatása az Európai Ügyészség által, uniós szinten történjen, de szerinte Magyarország nem tudja támogatni a szabályozás létrejöttét. Indoklása szerint az áfa-bevételek több, mint 95 százaléka a nemzeti költségvetésbe folyik és így a szubszidiaritás és az arányosság elvét is sérti, ezáltal felvethet szuverenitási aggályokat is.
Nem állja meg a helyét Trócsányi miniszter kifogása, mivel semmiféle nemzeti jogosítványt nem von el, de segít abban, hogy a határokon átívelő, valamint az uniós költségvetésnek kárt okozó bűncselekmények vizsgálata megindulhasson, sőt sikeresen meg is valósulhasson!
A miniszter szerint Magyarország nem látja hatékonynak az Európai Ügyészség létrehozását, figyelemmel arra, hogy jelenleg is vannak olyan intézmények, mint például az uniós ügyészségi együttműködési szervezet (Eurojust), vagy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), amelyek jelenleg is eljárnak az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményekkel szemben. Egy új intézmény létrehozatala óhatatlanul e két jól működő szervezet meggyengítésével járna.
Jelenleg csak a nemzeti hatóságok képesek kivizsgálni és büntetőeljárást folytatni az EU költségvetésével szemben. De a hatalmuk a nemzeti határokon megáll. Az olyan létező EU-szervek, mint az Eurojust, az Europol és az EU csaláselleni hivatala (OLAF) nem rendelkeznek a bűnügyi nyomozás és büntetőeljárás lefolytatásához szükséges hatáskörökkel.
Az Európai Ügyészség, mint önálló intézmény létrehozatala Magyarország esetében az alaptörvénnyel való összhang kérdését is felveti, miután az abban rögzítettek szerint a magyar ügyészség az állam büntetőigényének kizárólagos érvényesítője mondta még Trócsányi László.
Neki jogászként és miniszterként tudnia kell, hogy a jogharmonizáció is hozzá tartozik a feladataihoz! A beton szilárd alaptörvény esetleges változtatása pedig nem okoz nekik gondot, ahogy eddig sem okozott!
Miért van szükség az Európai Ügyészséghez csatlakozásra?
Azért, hogy végre legyen következménye a korrupciónak, az EU-s támogatások mértéktelen ellopásának.
Az Ügyészség az az intézmény, amely eldönti, hogy egy ügyben induljon -e rendőrségi nyomozás és a nyomozás után az ügy kerüljön-e bíróság elé, vagy sem. A magyar ügyészség számos nyilvánvaló, de a Fidesz számára kellemetlen korrupciós ügyben nem indított nyomozást, vagy mondvacsinált okkal lezárta azt, vagy csigatempóval, alibiből nyomoz. Gondoljunk csak Farkas Flórián esetére. Az elmúlt 28 évben összesen kettő esetben jutott országos politikus börtönbe (Zuschlag János és a kisgazda Szabadi Béla).
Az ügyészség egy olyan szervezet, ahol a Főügyész (Polt Péter) egy személyben állíthat le ügyeket. Ha az Európai Ügyészséghez csatlakozunk, akkor a kormánytól és a Fidesztől független külföldi ügyészek fogják felügyelni az EU pénzek ellopásával kapcsolatos ügyekben nyomozó MAGYAR ügyészek munkáját. Ez nyilvánvalóan csökkenteni fogja a korrupciót, hiszen onnan kezdve a hatalomnak már félnie kell a felelősségre vonástól.
A lopott pénz ma már nem azért kell, hogy nagyobb házat vagy újabb palotákat vegyenek maguknak, hanem azért, hogy abból fizessék ki az embereiket és tartsák fenn a rendszert. Ha lesz félnivalójuk, nehezebben osztogatják majd maguknak számolatlanul a pénzt.
A Normális Magyarországért Egyesület ezért elsők között csatlakozott Hadházy Ákos alábbi kezdeményezéséhez.
"Az alábbi űrlapot azért hoztuk létre, hogy az Európai Ügyészséghez való csatlakozást támogató aláírásgyűjtést előkészítsük, megszervezzük. Kérem, adja meg adatait, ha szervezőként, aláírásgyűjtőként vagy aláíróként tudja támogatni a célunkat!
Gyűjtsünk össze közösen 1 000 000 azaz egymillió aláírást!
Azért, hogy Magyarország ne legyen többé következmények nélküli ország.
Fékezzük meg a korrupciót együtt!"Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő
Egyesületünk Hadházy Ákos stábjának részeként szervezi és koordinálja az aláírásgyűjtést, valamint itt online, és személyesen a Pelikán Udvarban lévő irodájában (Székesfehérvár Kossuth utca 15. jobboldali hátsó lépcsőház, 2. emelet), minden munkanap 17.00 és 19.00 óra között fogadja az aláírók, valamint a kitelepüléseken, és a gyűjtésben segítő polgártársaink jelentkezését!