Oktatás

A NORMA teljes mértékig támogatja a Tanítanék mozgalom célkitűzéseit. 

A Kiút az oktatási katasztrófából alcímű szakmai anyag három változatban érhető el. A részletes elemzést tartalmazó Kockás könyv mellett az anyag lényegét összefoglaló Kockás füzet, és a hagyományos és az általunk jónak tartott szemléletet összefoglaló Kockás táblázat is elolvasható és letölthető a www.ckpinfo.hu/kockaskonyv  címről. 

"Van kiút" Kockás könyv

"Van kiút" Kockás füzet

"Van kiút" Kockás táblázat

Ezen felül azonban fontosnak tart leszögezni néhány olyan követelményt, amelyek megítélése szerint hozzá tartoznak a települések felzárkóztatásához. Az alábbiakban ezekre teszünk javaslatot, jelezve, hogy milyen témákról és kérdésekről kezdeményezünk egyeztetést más civil szervezetekkel.

  1. Szükségesnek tartjuk, hogy minden településen legyen állami óvoda és legalább alsótagozatos iskola, hogy a kisgyermekeknek ne kelljen naponta rendszeresen utazniuk a szabadidejük rovására. A két intézményt akár egy épületbe is össze lehetne vonni, ahogyan ez Nyugat-Európában gyakran előfordul. Amíg a települési önkormányzatok nem kapják meg a lakosaik által befizetett személyi jövedelemadó 70%-át, addig az intézmény fenntartásáról az államnak kell gondoskodnia, ahogyan a pedagógusok és a személyzet béréről is. Ha az önkormányzatok a jelenlegi támogatási rendszer mellett is visszakérik iskoláikat, akkor azokat vissza kell nekik adni.

  2. Kiemelt támogatásban kell részesíteni azokat az iskolákat, amelyek törekednek a leszakadt társadalmi csoportokból érkező, vagy a speciális nevelési igényű diákok integrálására. Ezeknek az iskoláknak a tevékenységét 3 évenként felül kell vizsgálni, és sikerük alapján kell emelni a támogatásuk mértékét.

  3. Amennyiben az állami intézmény mellett az egyházak is akarnak alap- vagy középfokú iskolát működtetni egy településen, s abba jelentkezik egy osztálynyi gyerek, az állam a fenntartási és működtetési költségekhez, beleértve a személyzet bérét is, 50%-al járuljon hozzá.

  4. Minden településen biztosítani kell a védőnők, családsegítők és gyermekvédők folyamatos munkájának feltételeit, akár egy intézményben összevonva. (Bár ez inkább a szociális témához tartozik!)

  5. Minden település 20 kilométeres körzetében kell működnie egy kilenc osztályos általános iskolának, egy gimnáziumnak és szakiskolának, valamint 25 kilométeres körzetben egy felsőfokú vagy technikusi szakképzést nyújtó intézménynek (valamelyik egyetem vagy főiskola kihelyezett tagozataként), hogy a tanulók ne legyenek kénytelenek hosszú időt tölteni az iskolába utazással. A közép- és felsőfokú szakképzésnek elsősorban olyan végzettség nyújtására kellene törekednie (menedzsment, marketing, mikro ökonómia, informatika, szociális munkások, védőnők képzése), amelyek hozzájárulhatnak a terület fejlesztéséhez, a vállalkozási tevékenység élénkítéséhez.

  6. Minden település 20 km-es körzetében biztosítani kell a speciális nevelési igényű (SNI) gyerekek alapfokú oktatását.

  7. Minden régióban szükség van egy alapképzést nyújtó egyetemre vagy főiskolára, ahol tovább tanulhatnak a fiatalok. A rendszeres bejárás elkerülése érdekében az egyetemek kötelesek kollégiumi elhelyezést biztosítani azok számára, akik 20 km-nél messzebb laknak. Amíg nem épül megfelelő számú kollégium, a települési önkormányzat osztrák mintára lakások bérélésével biztosítsa a diákok elszállásolását, hogy a tovább tanuló diákok családjának anyagi terhei csökkenjenek.

  8. Az egyetemek, középiskolák mellett könyvtárakat kell működtetni, ahol a kötelező olvasmányok megfelelő számban állnak rendelkezésre, s amelyek vizsgaidőszakban meghosszabbított nyitva tartással állnak a diákok rendelkezésére. Minden felsőtagozatos, középiskolás és egyetemista számára az oktatási intézménynek biztosítania kell a számítógépes hozzáférést.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el