Szociális ellátó rendszer
Ahogy egymással bánunk, az a hazánk
Magyarországon az elmúlt években a szociális ágazat, amint a gazdaság legtöbb ágazata, valójában kozmetikázott statisztikai adatok ellenére, nagyon kedvezőtlen képet mutat.
Egy társadalom megitélése azon is múlik, hogyan bánik a kisebbségeivel és az elesettekkel.
Az ország az Európai Unió legszegényebbjei közé szorult. Egy közmunkás nagyságrendileg a létminimum felének megfelelő összegből kell, hogy gazdálkodjon, ha pedig még gyermeket is nevel, a helyzet még súlyosabb. Ez nem tartható!
Ennél is rosszabb a helyzet a hátrányos helyzetű kistérségekben, ahol a közmunkán kívül nincs más foglalkoztatási lehetőség. A szegregátumokban a lakosság összetétele, az ottmaradt idős szülők és szakképzetlen, több generáció óta mély szegénységben élő családok lételeme a közmunka.
Ezekben a térségekben nem lehet sikeres üzleti modellt megvalósítani, ezért az elsődleges feledat önfenntartó közösségek fejlesztése.
Miért hibás a közmunka?
nincs felelős munkavégzés, mert nincs megfelelő bérezés
rossz a munkaidő kihasználása
nem történik a munka logikus megtervezése
nem nevel kitartásra, felelősség érzetre
nem ösztönöz továbblépésre, segítő készségre
Ezért a közmunka rendszert képzéssel, foglalkoztatási támogatással, korrekt fizetéssel, közmunkás bértábla kialakításával, munkajogi védelem biztosításával lehetne ösztönzővé tenni.
A munkaügyi központoknak át kell alakulniuk, hogy személyre szabott munkaerő közvetítéssel segítsék a munkába állást /mentorálás, rehabilitáció/. Szervezzenek a szükségletnek megfelelő szakmai képzést, nyelv tanulási lehetőséget. Az állás keresés segítésére, legyen utazási támogatás, a kezdő vállalkozók kapjanak ösztönző támogatást. A kellően iskolázott fiataloknak tanulási, szakmaszerzési képzéseket biztosítsanak.
Azokban a térségekben, ahol nincs más piaci lehetőség, gondoskodni kell az önfenntartásról, jöjjenek létre szociális szövetkezetek, amelyeknek gazdasági hasznuk mellett, a valódi munkára nevelő hatásuk is fontos.
közösség fejlesztés
tudás bővítés
identitás tudat
tolerancia
együttműködési képességek fejlesztése.
Ha munka van, minden van
A biztos jövedelem lehetőséget teremt, megfelelő lakhatás eléréséhez. Legyen cél, minél több szociális bérlakás biztosítása.
Magyarországon 2105-ös adat szerint, 560.000 , a teljes lakásállomány 12,7 %-a üresen áll, amelyeket az önkormányzatok, vagy az állam felvásárolhatja.
Finn példa alapján, esetleg hajléktalanoknak is adhat lakást, mellyel segíti visszatérésüket a normális életbe.
A társadalom fontos fokmérője, az elesettekkel való bánásmód.
Legyen fontos feladat, a fogyatékkal élők foglalkoztatása, ne csak az adó kedvezmény legyen a szempont az alkalmazásuknál, hanem számukra megfelelő munkafeltételeket kell biztosítani, közlekedésüket segíteni, egyenrangúként kezelni őket ép társaikkal.
Legyen feladat segítséget nyújtani azoknak a családoknak, akik különös bánásmódot igénylő gyermekeket nevelnek.
Törődjünk egymással, legyünk szolidárisak !
Kérjük, hogy küldje el Ön is a véleményét!
Hozzászólások
Vezetéknév Keresztnév
Menedzser / Vállalkozás
"Hozzászólás"
Vezetéknév Keresztnév
Menedzser / Vállalkozás
"Laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis."
Vezetéknév Keresztnév
Menedzser / Vállalkozás
"Aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores."